Karayipler Cruise Turu

Karayipler Cruise Turu

Karayipler Cruise Turu

Karayipler ya da Batı Hint Adaları, Karayip Denizi'ni, adalarını ve çevreleyen sahilleri kapsayan bölge. Bu adalar, Florida'nın güneyinden başlayarak bir kıvrım oluşturarak Güney Amerika'da Venezuela'nın kuzey batısına dek iner.

Güneş, deniz ve macera arayan herkes için Karayipler gerçek bir cennet. Birçok adası güneş ve su sporları tutkunları için popüler yerler. Beyaz kum sahilleri, sıcak turkuaz suları ve her yaş için birçok farklı aktivite Karayipler'de tatilleri mükemmel hale getiriyor. Yıl boyu güneş ışınları bölgeyi ideal bir tatil yeri haline getirirken, egzotik vahşi yaşamı, nefes kesici manzaraları ve canlı ada kültürü Karayip tatilini unutulmaz kılıyor. 

Toplamda adaların sayısı 1000 ' e yakındır. Bunlardan bazıları ; Antigua & Barbuda, Amarikan Virgin adaları, Aruba, Turks & Caicos adaları, Bahamalar, Trinidad & Tobago, Barbados, Hollanda ve Fransız antilleri, Bermuda, St.Lucia, İngiliz Virgin adaları, St.Kitts, Cayman adaları, Puerto Rico, Dominica, Martinique, Dominik, Küba, Grenada, Jamaika, 

Küba, resmî olarak Küba Cumhuriyeti Karayiplerde bir ada ülkesi. Küba, Isla de la Juventud ve birçok takımadaların yanı sıra, başlıca Küba adasından oluşur. Havana, Küba'nın en büyük şehri ve ülkenin başkentidir. Santiago de Cuba ikinci en büyük şehirdir.

Belize City; ziyaretçilerine manzaraları ve kültürel öğeleri ile muhteşem bir tarihi zenginlik sunar. Bu kültürel çeşitlilik girişimci ruhla birleşerek Belize City'yi ülkenin iş merkezi haline getirmiştir. Ana caddelerde meyve, fast food, hediyelik eşya dükkanlarının aralarında bankalar, ofisler, bulunur. Belize seyahatinizde mükemmel biçimde korunmuş ve ziyaretçilere açık olan 2 adet sömürge dönemi binasını da ziyaret edebilirsiniz. Bu binalar eskiden şehir hapisanesi olan Belize Müzesi ve yine müze ve kültür merkezine çevirilen Hükümet Konağı'dır. Şehir, Belize Nehri'nin delta kanalı olan Haulover Creek ile kuzey ve güney olarak ikiye bölünür. 

Cayman Adaları'na ulaştığınızda sizleri George Town limanı karşılayacak. Adaların ve ülkenin başkenti olan George Town, geleneksel bir karayip şehri olup renkli ahşap binaların modern binalarla iç içe olduğu bir kenttir. Dar George Town sokaklarında, evlerin arasına serpiştirilmiş, hatıralık ve hediyelik eşyalar alabileceğiniz sanat atöyleyelerine rastlayabilirsiniz.  Alışveriş severler için adeta tamamı Duty Free olan Cayman Adaları harika bir deneyim olacaktır. Size kalan tek şey sayısız saat, alkollü içecekler, mücevherler ve porselenler arasından seçiminizi yapmak. 

Grand Türk Adası, Turks & Caicos adalarının Bahamalarda bulunan en büyük adasıdır. Yapılan araştırmalar çerçevesinde adaların isimlerinin 2 farklı hikayesi vardır.  Birincisi rivayete göre adaların isminin Osmanlı Devleti tarafından keşfetildiği şeklinin ise bir Osmanlı şapkası olan Fes'i andırmasından gelmesidir.  İkincisi ise adaların isimlerinin bir kaktüs çeşidi olan Turk Caps Cactüs'ü isimli bir bitki türünden gelmesi.Adada muhteşem kumsallarda yürüyüş yapıp denizin tadını çıkarabilirsiniz. Tüplü dalış yapabilir, balina keşiflerine çıkabilirsiniz.

Karayip seyahatinizin Havana durağında şehre vardığınız an bu güzel şehrin ambiyansıyla büyüleneceksiniz. Binaların kıvrımlı hatları, renkleri ve baharatlı aroması damarlarınıza işleyecek. Şehrin ünlü purolarının havaya yayılan kokusu, bembeyaz kumların şeffaf okyanus sularına geçişi, size eşlik eden Karayip danslarının içinize işleyecek müziği ve başka bir yüzyıldan geliyormuş gibi görünen arabalar şehir merkezinde sizi karşılayacak. 2 milyon nüfuslu bu şehrin merkezine ulaştığınızda mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir tanesi 16. yy'da bir tepenin üzerine inşa edilmiş olan ve adını İncil'deki bilgelerden alan Castillo del Morro'dur. Buradan UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde olan Vieja Habana (Eski Havana)'ya ulaşabilirsiniz. Vieja Habana'da Plaza San Francisco de Asis, Plaza de Armas, Plaza Vieja ve Plaza de la Catedral görülecek yerlerin başında gelir. Ayrıca Ernst Hemingway, Salvador Allende ve Pablo Neruda'nın da mojitolarını yudumlamak için uğradığı Bodeguita del Medio'yu da görmelisiniz. El Capitolio (Başkent Binası) Küba'nın sembollerinden biri olup bembeyaz silüetiyle etrafındaki rengarenk sömürge dönemine ait binaların arasında yükselir. Görülmesi gereken bir başka önemli yer ise Plaza de la Revolucion'dur. Burada milli kahraman Jose Marti'nin anıtını ziyaret edebilir, Enrique Avila tarafından Alberto Corda'nın heykelinden esinlenilerek yapılan Che Guevara resminin de yer aldığı İçişleri Bakanlığı binasını görebilirsiz. Bunların yanı sıra dünyanın en güzel plajları arasında sayılan Varadero'yu görebilirsiniz.

Montego Körfezi Jamaika'nın kuzeybatı kıyısında yer alan körfez adanın en önemli şehirlerinden biridir. Christopher Columbus Küba'ya giderken 1494 yılında gemisini bu körfeze demirlemiş ve Jamaika'yı keşfetmiştir. Bulduğu bu yeni toprağa Santiago ismini vermiştir. Bu canlı şehrin merkezini Gloucester Bulvarı oluşturmaktadır. Ana cadde (Hip Strip) turistlerin ve yerel halkın pek çok barı gezip keşfedebileceği bir yerdir. Merkezde ise görüntüsü ile hayranlık uyandıran St. James Parish Kilisesi 18. yy dini mimarisi ve IV. George dönemi çizgileriyle tropikal bahçeler arasında yükselir. Aynı cadde üzerinde adliye binası ve renkli el işi pazarı bulunur. Burada yerel ve el yapımı giysiler, hasır şapkalar ve mücevherlerle dolu onlarca dükkandan alışveriş yapabilirsiniz. Buradan zümrüt yeşili sularında ahşap sallar üzerinde, nehrin nefes kesici manzarasının keyfini çıkartabileceğiniz Marta Brae'e gidebilirsiniz. Jamaika'ya seyahat antik efsaneler ve kara büyü hikayelerini keşfetmeyi de içinde barındırır. 

Ocho Rios İspanyolca'da 8 Nehir anlamına gelir ve adını kristal gibi denizinden ve akarsularından alır. Jamaika ziyaretçilerini hayal kırıklığına uğratmayacak olan karakteristik özelliklerini de bu sulardan alır. Aynı bir serap gibi yükselen beyaz Ocho Rios binaları kıyıyı kaplayan yeşilliklerin arasında karşınıza çıkar. Ana cadde üzerinde karada keşfedebileceğiniz dükkanlar ve günlük aktiviteler bulabilirsiniz. Ancak su kayağı ve diğer su aktivitelerini de denemelisiniz. Aynı zamanda Cobaya Bahçeleri'ni ve müzesini de ziyaret edip tropikal bitkiler ve hayvanları çiçeklerin çeşitli aromaları eşliğinde izleyebilir ve her yerde rengarenk papağanları görebilirsiniz. Bir başka görülmesi gereken yerlerden biri olan Dunn Nehri ve şelaleleridir. Neredeyse 200 metrelik doğal merdivenler üzerinden inen sular yaklaşık 60 metreden denize dökülür. Bu muhteşem ortamın tadını tam olarak çıkartabilmek için şelalelerin iki tarafından da merdivenle yukarı çıkılabilir. Şelalelerin altında bulunan plajın kumları oldukça ince ve bembeyazdır. Ocho Rios denizi aynı zamanda popüler deniz memelisi yunuslarla da yakınlaşma imkanı sağlar. Badem ve palmiye ağaçlarının arasına gizlenen Kaplumbağa Kumsalı'na ulaştığınızda mavi ufka doğru bakarsanız yunusların gününü geçirdiği Yunus Koyu'nu görebilirsiniz.

St. Maarten ilk olarak Christopher Colombus tarafından keşfedilmiştir. Front street caddesinde alışveriş yapabilir ve gezebilirsiniz.  Little Bay ve Great Bay plajlarında denize girebilir,boardwalk'ta yürüyüş yapabilir ve Hollanda kültüründen esinlenmiş kiliseleri gezebilirsiniz.

Honduras'ın deniziyle en çok turist çeken bölgesi olan Islas de la Bahia, 3 büyük 60 küçük adadan oluşan bir takımadadır. Ziyaret edeceğimiz Roatan, bu adalar içerisinde en gelişmiş ve büyük olanıdır. Düşük rakımlı bir adalar zincirinin boydan boya kestiği Roatan, diğer adalar gibi derin koylar ve mercan kayalıkları ile çevrilidir. Ana yerleşim birimleri Coxen Hole ve Roatan Town isimlerini 15. yy'da buraya demirleyen korsan John Coxon'dan alır. Alışveriş ve keyifli bir gün için ise adanın batı ucuna gidebilirsiniz. Adanın içine 60 km kadar girdiğinizde kıyıdaki bir kıvrım Papağan Ağacı Sahili (Parrot Tree Beach)'ni çevreler ve burası pek çok turistik tesisi barındırır. Açık okyanustan kısa bir mesafe uzaklıkta kumlu zemininde yüzerek güzel bir gün geçirebileceğiniz bir lagün bulunmaktadır. 

Karayiplerin bekçisi olarak adlandırılan Porto Riko limanı, İspanyol ve karayip kültürlerinin karışması sonucu bu etkisini hem yapılarında hem de adanın gezilecek yerlerinde kendisini hissettirmektedir. Bu adanın muhteşem plajlarında sörf, yelkenli ve dalma aktivitelerini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Hiking aktivitesinden hoşlananlar ise El Yunque yağmur ormanlarını ziyaret edebilirler. Deneyimli gezginler ise gözetleme yerlerinden kuşları ve balinaları gözetleyebilirler. San Juan ise adanın ekonomik ve politik merkezi olmakla birlikte, bu şehrin en çekici bölgesi eski San Juan bölgesidir.

LİMANLAR

Bu Destinasyona Ait Gemi Turları için Aşağıdaki Butonu Tıklayınız

Karayipler Cruise Turu